USERNAME

PASSWORD

WEB SITE

KAVALA

Bu şehri çok insan sevmiştir, çok insan aşık olmuştur. Onun için şarkılar söylemişler, kalplerinde hep canlı tutmuşlardır. Yunanistan’ın en güzel şehirlerinden biri olan Kavala renk, dinamizm ve hayat aroması ile doludur. Selanik’ten uzaklığı 165 kilometredir. Gelişmiş kara, deniz ve hava ulaşımına sahip olduğundan seyahat için ideal bir seçimdir. Eskiden Kavala Balkanlar’ın en önemli limanıydı.

 

Şehir neolitik zamandan itibaren iskan edilmiştir. M.Ö. 7. y.y.’da Neapolis isminde Thasionlar’ın sömürgesi olarak karşımıza çıkan Kavala, sonradan Atina’nın önderliğindeki müttefik devletlerin üyesi olmuştur. II. Filipos zamanında şehir önemli gelişme kaydetmiştir. Makedonyalılar’ın egemenliği döneminde şehir Atina’nın önderliğindeki müttefik devletlerin üyeliğinden çıkartılır ve kıyı şehri statüsüne dahil edilir. Kavala önemli bir ticari liman ve Egnatias karayolunun kavşağı olması Romalılar tarafından desteklenmiştir. Fakat aynı zamanda Gotlar ve Hunlar tarafından tahrip edilmiştir. Bizans’ın sonraki yıllarında şehir Hristupolis ismini almıştır. Bu dönemin önemli anıtı eski Su Kemerleridir.

Kavala’da kültürel miras modern kültürel oluşumla yakından ilgilidir. Yıl boyunca insanlar değişik aktivitelerde bulunurlar. Her yörenin kendine özgü panayır ve festivalleri vardır. Müzikli ve danslı gösterileri birçok ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. Modern yaşam tarzını hissetmek isteyenler tercihlerini bar, disko ve benzeri eğlence yerleri yönünde kullanabilirler.

 

Kavala çok eski yıllardan kaplıca sularıyla şifa dağıtmaktadır. Elefteron kaplıcaları otel kompleksi içinde şifalı kaynaklarıyla romatizma ve kadın hastalıkları gibi sağlık sorunlarına çözümler sunmaktadır. Sakin manzara, akan sular dinlenme için eşsiz bir fırsattır. Krinidi’deki çamur banyosu ortopedik problemleri olanlara , böbrek ve solunum hastalıklarına şifa dağıtmaktadır.

Çoğu insan hadi Kavala’ya balık yemeye gidelim der. Sahildeki tavernalar taptaze balık ve deniz mahsulleri sunar. Meraklılar için, mezeler, değişik tatlar çeşnisidir.